Poradenství | www.profimalby.cz | Brno a okolí

Poradenství

Jak vymalovat pokoj, jak natřít nábytek, jakou barvu dekoračky zvolit a jak vše sladit, aniž bychom vyhledali bytového architekta? Spolehlivé vodítko jsou vlastní pocity a nálady v prostoru, kde se cítíme dobře a konzultace se spolubydlícími, kteří mohou mít úplně jiné představy. Pro základní orientaci nám postačí obecně vědět, že:

Teplé barvy působí na psychiku vesele, lehce, povzbudivě, že rozšiřují a oživují místnost a že jsou proto zvláště vhodné do pracoven, jídelen a dětských pokojů.

Studené barvy vedou spíše k pasivitě, ale vyhovují všem, kdo mají rádi čisté, jasné a svěří prostředí. Prostor s jejich použitím rozšíří a barva jakoby ustoupila do pozadí. Používají se zejména v kuchyních, koupelnách a pracovnách

Tmavé odstíny barev uklidňují. Působí noblesně a věcně, ale ohraničují a zužují prostor. Nejlépe sluší velkým místnostem a rozlehlým reprezentačním prostorům

Protože vhodná barva, stejně jako vhodné nasvětlení barevných detailů v bytě mohou vnést více harmonie do našeho každodenního života. Z tohoto pohledu je dobré podle poznatků o působení barev jejich účinky smysluplně využívat v prostředí, v němž trávíme nejvíce času.

 

Co vyzařují jednotlivé barvy?

Žlutá je barvou radosti, důvěry, štěstí a přátelství. Barva Slunce, která podporuje schopnost se učit. Dává inspiraci, zlepšuje paměť a mozkovou činnost. Přináší do života lehkost, výšku, volnost, aktivitu a komunikaci.

Modrá jistota, klid, uvolnění, odpočinek, hloubka a věrnost. Tyto atributy připsali lidé syté modři. Tlumí a přináší dobrou náladu, uklidnění, vnitřní mír a pokoj. Tmavě modré indigo v sobě spojuje energii šesti barev duhy. Aniž by dráždilo, hřeje a povzbuzuje náš organismus, proto je to barva vyhledávaná starými a nemocnými lidmi.

Červená láska, oheň a krev – to je červená! Stimuluje, dodává energii, sílu a vůli, podporuje smělost v rozhodování. Aktivita, teplo, láska, síla, činorodost, rozvoj, ale také egoismus. Není vhodná pro lidi psychicky vznětlivé a podrážděné.

Zelená nový život spojený s jarem a probouzející se přírodou. Znamená uklidnění. Vyrovnává  emoce. Přináší harmonii. Je to barva svázaná s nadějí, regenerací, přežitím a bezpečím. Jistota, klid, ticho, neutralita, solidnost, tradice, ochrana, růst – to všechno s námi vyvádí zelená.

Fialová má stejné účinky jako modrá a indigo. Vede nás do nitra, je to barva vnitřní harmonie. Koncentrace, bezpečí, meditace, tíha, uzavřenost. Leonardo da Vinci, kterého můžeme mezi znalci barev označit za velikána, tvrdil, že fialová sklíčka v oknech katedrál mnohonásobně zvyšují meditační a spirituální účinky.

Oranžová Tuto barvu obecně považujeme za barvu mládí. Dodává vitalitu, pocit radosti a štěstí. Přináší optimismus a pomáhá zvládnout emoce. Tak jako všechny teplé barvy je všeobecně povzbuzující, včetně  trávení a chuti k jídlu.  Člověku přináší schopnost aktivní komunikace, slunce, teplo, smyslnost.

Citrónová tónina žluté s příměsí zelené, pro niž platí všechny  výše uvedené atributy obou barev. Tato vyhraněnější forma primární barvy přináší do našeho každodenního života ještě větší svěžest, než samotná žlutá. A také bezstarostnost, bdělost, radost a touhu poznávat vše nové.

Lila, růžová teplé odstíny narůžovělých a světlounce fialových květů, jichž nacházíme hojnost v přírodě, patří mezi stimulanty životních funkcí člověka. Z fialové barvy si přinášejí vnitřní harmonii a z červené energii. Jenom nejsou tak egoistické a na rozdíl od sytě fialové jsou lehčí. Ticho, teplo, srdečnost a něha – tak je vnímají lidé.

Světle modrá je barvou nebe. Symbolika lehkosti oblaků se přenáší do myšlenek, aby se mohly roztoulat do romantických  dálek. Světlý odstín základní barvy modré inspiruje člověka ke snění a k touze po čistotě. 

Šedivá vzniká částečnou absorpcí všech barev – vzpomeňme si, jakou barvu měla kulička plastelíny, když jsme splácali všechny barevné válečky! Šedá vyvolává neutrální dojem, proto ji vyhledávají lidé nedůvěřiví, neschopní se rozhodnout.  Lidé, kteří na sebe nechtějí upoutávat pozornost. Neutrální barva nerušící pozadí – to je  ticho, všednost a absolutní klid.

Hnědá barva země a hlíny. Dává pocit stability,  jistoty a sepětí se zemí a přírodou. Charakterizuje přizpůsobivost, nutnost, realitu. Je to barva vázanosti a závislosti. Člověk, který oblibuje hnědou je ryzí materialista.

Bílá zář světla, syntéza všech barev! Symbolizuje čistotu těla a duše i ledový chlad. Přináší světlo, lehkost, čistotu, ale také prázdnotu. Nicneříkající barva – ale jen napohled. Když si nejsme jisti, kterou barvu zvolit, volbou bílé nemůžeme udělat chybu.

Černá tíha. tma. Přitažlivost. Je to barva  nabitá emocemi, vzdorem a protestem. Je opakem bílé - neodráží žádné světlo. Je to absolutno!

 

 

prostory

prostory

prostory

Místnost se rozšíří, působí jistě

Místnost se rozšíří a sníží

Místnost je uzavřenější a vyšší

prostory

prostory

prostory

Místnost se rozšíří a zkrátí

Místnost se sníží, zkrátí a rozšíří

Místnost se opticky zkrátí

prostory

prostory

prostory

Místnost se zúží a prodlouží

Místnost se rozšíří k zadní stěně

Místnost je uzavřená a úzká

Těchto devět obrázků slouží jako námět k zamyšlení dřív, než se rozhodnete pro samotné malování. Syté tmavší odstíny jsou sice moderní, ale méně často udělá více. Obecně jsou tmavé odstíny sice noblesní, věcné a uklidňující, ale opticky zužují a ohraničují, proto se hodí spíše do velkých reprezentativních místností.

 

Fasádní barvy

Říká se, že šaty dělají člověka, a stejně tak by se dalo říci, že fasáda je první, a pro většinu lidí i jedinou vizitkou našeho domu. A k tomu, aby náš dům pěkně vypadal, nám mohou pomoci i kvalitní a vkusně volené nátěry fasádní barvou.

Co se týče barevného řešení fasády, je do velké míry věcí osobního vkusu majitele. Při volbě barvy by však měla platit jistá pravidla, která zaručí, že se náš dům bude líbit nejen nám, ale i ostatním. Barvy by především měly být v souladu s okolím a celkovým charakterem budovy. Červená barva Trojského zámku je velice elegantní, kdybychom ji však použili do vilové zástavby se světlými fasádami, působila by jako pěst na oko. Stejně tak není vhodné volit extrémně výrazné nebo křiklavé barvy. Zpočátku sice zaujmou, brzy se ale okoukají. Na správnou volbu barevného ladění fasády nelze dát universální recept, hraje zde asi rozhodující roli vkus a estetické cítění. Komu se těchto vlastností nedostává, měl by se poradit s architektem. Není to rozhodně žádná ostuda, vždyť málokoho z nás by napadlo vlastnoručně si ušít večerní šaty.

 malíř pokojů PageRank Toplink - katalog odkazů Odkazy / links  2018©www.mk33.net
Malířství Brno, malování pokojů Brno, malířské práce Brno, malby Brno, malování bytů Brno, Malíři Brno, malíři pokojů Brno. úklid po malování Brno, malování, vymalovat, malíři, vnitřní malby, malby pokojů, malby bytů, malování kanceláří, malování primalex, výmalby, levné malby, vymalování bytu, moderní malování, barvy v bytě, úklid po malování, úklid Brno, barvy v bytě, malby ceník, malíři ceník, Natěračské práce Brno, natírání, lakování,natěračství Brno, nátěry dřeva, Brno, natírání dveří, nátěry oken, nátěr fasády Brno, nátěry fasád, fasády, nátěry střech, Stříkané tapety, variopaint, nástřik gota. Malby nátěry Brno, malířství a natěračství Brno, vzorník barev.