NATĚRAČSKÉ PRÁCE

Úkolem povrchových úprav není pouze dekorace, ale především (v exteriéru) ochrana proti znehodnocení natíraných materiálů, které jsou vystaveny působení povětrnostních vlivů.

Pro dřevěné a kovové výrobky je asi bezesporu největším škůdcem voda, ale i slunce a mráz. Dřevo vodu nebo vlhkost přirozeně absorbuje a mění svůj objem. Železo koroduje velice rychle a může dojít k výraznému snížení pevnosti. Abychom dokázali účinně omezit tyto nežádoucí změny, musíme tyto materiály napustit nebo natřít látkami, které vodu odpuzují.

Na druhou stranu není potřeba ustupovat z estetické stránky věci, neboť na našem trhu existuje nepřeberné množství druhů materiálů a obrovská škála odstínů barev dle vzorníků, ve kterých si vybere opravdu každý. Na vaše přání k Vám přijedeme, nátěrové systémy Vám rádi představíme a po konzultaci vybereme optimální řešení podle Vašich představ a požadavků..

Nátěry dřeva

Na dřevěné podklady aplikujeme nejčastěji krycí (emailové) nátěry nebo lazurovací laky,

Lazurovací laky jsou určeny pro transparentní (průsvitné) finální nátěry zachovávající strukturu dřeva. Jde o nátěr, ve kterém je méně pevných látek než v běžném bezbarvém laku a je probarven pigmenty v odstínech dřeva např.(mahagon, palisandr, modřín, týk..). Lazurovací laky dělíme na tenkovrstvé a silnovrstvé - lazury na bázi alkydové pryskyřice s obsahem ředidla a vodou ředitelné akrylové lazury.

Tenkovrstvé lazury nanášíme ve 2 - 3 vrstvách. Pronikají hluboko do dřeva a nevytvářejí na povrchu výrazný film takže se neodlupují. Tyto lazury používáme u méně stabilního dřeva, u kterého očekáváme objemové změny. Je vhodný k ošetření rozsáhlých ploch v exteriéru např. plotů, podhledů, dřevěných fasád.

Tenkovrstvé lazurovací laky: XYLADEKOR CLASSIC, ETERNAL LAZURA, LUXOL

Silnovrstvé lazury se zásadně aplikují na lazury impregnační, Tyto nátěry nanášíme zpravidla ve 2 vrstvách, mezi nátěry je nutné plochu jemně přebrousit. Výsledný systém vykazuje vysokou odolnost i výborný vzhled po dlouhou dobu.

Silnovrstvé lazury jsou vhodné na kvalitní dřevo, například na okna, dveře, zimní zahrady, balkony apod.

Silnovrstvé lazury: SADOLIN EXTRA, XYLADEKOR OVERSOL, LAZUROL GOLD

Krycí nátěr je třeba nanést chceme-li obnovit a oživit staré nátěry, nebo je-li povrch dřeva po delší době již nevzhledný.

Krycí nátěr dřevo chrání, zlepšuje jeho vzhled a prodlužuje životnost. Tento nátěr je možno provést v jakémkoli barevném odstínu.např. vzorníku RAL nebo v míchacích kolorovacích systémech. Dle vzorníků, a to v lesklé, polomatné či matné úpravě.

Krycí nátěry používáme nejčastěji syntetické, olejové, nitrocelulózové, vodou ředitelné...

Úprava dřeva mořením

Moření je napouštění dřeva roztoky barviv v bezbarvém laku, lihu nebo ve vodě. Původní odstín se změní, zvýrazní se kresba a vyrovnají rozdíly v původním zabarvení dřeva.

Lakování dřeva

Bezbarvý nátěr, který slouží ke zviditelnění krásy dřeva a zachování jeho barevného odstínu se vyrábí v lesklé, polomatné či matné úpravě. Čím je odstín nátěru světlejší, tím méně chrání dřevo proti UV záření, a snižuje tedy trvanlivost nátěru (bezbarvé lazury nejsou vhodné pro venkovní aplikace)

Nátěry kovů

Pro nátěry kovů platí rozdílné požadavky na povrchovou úpravu předmětů v interiéru a exteriéru. Od nátěrů kovů používaných ve vnitřním prostředí očekáváme dokonalý povrch a vzhled, u předmětů ve venkovním prostředí zase spolehlivou a dlouhodobou antikorozní ochranu.

Příprava podkladu

Při každé aplikaci nátěru na železné kovy nejprve povrch důkladně očistíme od všeho, co může ohrozit přilnavost nátěru. Neboť základním pravidlem pro kvalitní a trvanlivý nátěr je dokonale čistý povrch. Jde především o mastnoty, rez a zbytky starých nátěrů. Nejprve provedeme (hrubší) očištění, jde o odstranění ulpěných nebo volných částí z povrchu (prach apod.) Volné částice odstraníme ometením vysátím nebo setřením. Pevné přilnuté částice musíme odstranit hrubým obroušením škrabkou, smirkovým papírem nebo ocelovým kartáčem. Povrch starých, ale pevných nátěrů, bez znaků podkladní koroze, postačí přebrousit. Následuje odmaštění povrchu, na které používáme technický benzín, toluen, ředidla 6001 a 6006.

Nepřítel jménem rez

Korozí se rozumí samovolné působení mezi prostředím a materiálem, které má za následek znehodnocení materiálu.

Rez hrubou souvislou přitom však nesoudržnou odstraníme škrabkou, smirkovým papírem, nebo ocelovým kartáčem. K odstranění pevně lpící rzi používáme elektrické brusky nebo ocelové kartáče na ruční vrtačce. Zvláštní pozornost věnujeme kritickým místům jako svárům, spojům apod. po odstranění a přebroušení povrchové rzi aplikujeme bezoplachový odrezovač a to štětkou nebo válečkem.

Odstranění starých nátěrů

Staré, nesoudržné, prorezivělé nebo již nevyhovující nátěry musíme rovněž odstranit. V běžných podmínkách je odstraníme broušením nebo opálením. Používáme i chemické odstraňovače starých nátěrů.

OBJEDNEJTE SI NAŠE SLUŽBY

Vyplňte všechny potřebné údaje a my se vám ozveme co nejdříve zpět.